هفت دات کام

کتاب "هفت دات کام، یک وبلاگ فرضی"، کتابی ویژه و غریبی است. آن را بهروز شیدا نوشته است و انتشارات باران در استکهلم منتشر کرده است. طراحی های روی جلد و داخل کتاب کار جهانگیر سروری است.

کتاب از آن رو ویژه و غریب است که شکل کتابی و کاغذی یک وبلاگ را دارد. بنابراین کمتر از یک تارنما مجازی است و شاید به همین خاطر اطمینان بخش تر باشد.

این کتاب موضوعات متنوعی را دنبال می کند. یعنی ظاهراً یک ماجرای واحد را پیگیری نمی کند. و در پایان هر نوشته جایی برای نظردادن دارد که یا چیزی در آن نوشته شده است یاخیر. میتوان کتاب را به میزی با دو ردیف هفتگانۀ کشوتشبیه کرد. یک ردیف مربوط به هراس های هفگانه ای است که به نظر نویسنده مهمترین هراس های زندگی انسانی است. مثل هراس مرگ، هراس تنهایی، هراس جنگ یا فقر، هراس دشمن. ودر ردیف دیگر هفت پرسش به پیش کشیده می شود. پرسش هایی فلسفی از این قبیل که آیا انسان خیر است یا شر و یا آیا تاریخ را غایتی هست یا نه. در زیر هریک از این عنوان ها، بهروز شیدا متن هایی را گرد آوری کرده است که یا به صورت ترجمه یا نقد یا جستار خود انجام داده است. متونی که به نوعی طنینی ازیک هراس یا رد پایی از یک پرسش را در بر دارد. او می گوید این کتاب به خاطر فرم بکر و بی سابقۀ آن برایش جذابیت دارد. زیرا تا به حال رسم بوده کتاب های کاغذی را به چاپ الکترونیک در آورند حال آنکه این کتاب مسیری عکس را طی کرده است. به نظر او این کتاب سقفی است که زیرش انواع گوناگون ادبی از شعر و جستار ونقد و گفتگو های بلند یا متن های کوتاه جمع شده اند. این فرم همچنین کمک می کند که کتابی نیمه تمام نوشته شود چرا که جای نظرات فرض خوانندگان این وبلاگ فرضی همیشه در آن خالی باقی خواهد ماند.

عکس روی جلد کتاب که ریسمانی عمودی را نشان می دهد که در جایی از غایت فرسودگی به نخی بند است. بهروز شیدا این عکس را مربوط به فصلی از کتاب می داند تحت عنوان "آسمان یا زمین". این ریسمان نیاز و پیوند سست انسان زمینی را تداعی می کند. انسانی که در پی معنا رو به آسمان، که مکان تقدس هاست، می کند ولی در آنجا بیشتر اخلاقی اخمو و اسارت تن را می بیند. در زمین نیز کمتر نشانی از تعالی و معنا می یابد . از این روست که این ریسمان ، هرچند سست، ولی همچنان پا برجاست.

این کتاب پانزدهمین کتاب بهروز شیداست که اغلب مجموعه هایی هستند از نقد، جستار ادبی و کندوکاو در آثار نویسندگان و شاعران معاصر. از آن جمله اند" گم شده در فاصلۀ دو اندوه" یا " تراژدی های ناتمام در قاب قدرت".

/ 17 نظر / 20 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سهراب رحیمی

متاسفانه فعلن هیچکدام از کتابهای ایشان به شکل دیجیتالی موجود نمی باشد. ولی امیدواریم در آینده ی نزدیک؛ آقای بهروز شیدا این امکان را برای علاقمندانشان در ایران فراهم کنند.

داریوش معمار

سلام با چند شعر تازه به روزم. لطفاَ سر بزنید و نظر بدهید. اگر ممکن است لینک صفحه مجازی مرا نیز در تارنمای خود اضافه کنید. با مهر

سارا بهرام زاده

چه کتاب بی نظیری ! کاش می شد دانلودش کرد . بهار آشتی دیرینه ای ست از درد کهن و رنگ و مرگ.... و عشق درد می آورد و بلوغ سبز... روزهاتان سبز و بهاری شاد باشید. دوست عزیز با احترام لینک شدید .

امیر نقی لو

سلام بهار مبارک وبلاگ ابر در گلو با یک چهار پاره ی مرکب: ابر ها قصد خود زنی دارند یک شب گریه روبراه کنند دسته دسته کلاغ آمده اند روزگار مرا سیاه کنند آسمان هم دچار شب کوریست و معرفی مجموعه شعر سکسکه های یک مست قبل از بهار بروز است و منتظر حضور سبز و نظرات ارزشمندتان. به امید دیدار

پاتوق ادبي

پاتوق ادبي اين پنج شنبه با پست مهمان به روز شد. مانند هر هفته، منتظر نقد و نظر شما هستيم. شما هم مي توانيد مهمان پاتوق باشيد.

ناهید.ع

سلام ممنون که سر زدید پاینده باشید

آسامحمدیان

سلام آیامی خواهیدبیشترباژانرشعر_واژه ازمولفه های ثانویه ی فراشعر درمکتب ادبی اصالت کلمه آشناشویدپست این بار من به این موضوع اختصاص دارد منتظرنقدهای دانشورانه ی شماهستم اگرمایل هستید لینک یکدیگرشویم.

آناهیتا رضایی

...گاه تحمل طناب ضخیمی ست که زیر سنگینی اتفاق رشته رشته می شود در می رود وروزی سرانجام آخرین تار بس آنگاه سقوط رفتار بروازست...